Няма перфектни родители

Много често родителите се сравняват с други майки и бащи или изпитват вина за нещо, което са направили в тази тежка роля. В действителност никой не се е родил научен и би било добре да си повтаряте това, че няма перфектни родители. Много вероятно след време и собствените Ви деца да Ви обвиняват за неща, така както Вие самите сте правили със своите майки и бащи.

Покрай пандемията доста родители, останаха за по-дълъг период с децата си. За разлика от кратките семейни ваканции през лятото и празниците, сега времето, прекарано заедно наистина е доста по-продължително. Немалко родители почувстваха разочарование и умора. Някои  усетиха липсата на време за себе си и дори заявяваха, че имат нужда от почивка от децата си. Подобни настроения неизменно водят със себе си чувство за вина и неувереност относно справянето с тази роля. Вглеждането в другите Ви кара да си мислите, че те се справят страхотно, нали?

Именно там е грешката! Немалко родители изпитват натиск от общественото мнение, че трябва да бъдат като другите, които привидно се справят идеално и имат перфектни деца. Не помага и добрият пример, който дават всички телевизионни предавания и филми с интелигентни, щастливи, сплотени и добре изглеждащи семейства, които правят всичко заедно и това е толкова естествено. Дори в магазина виждате родители, чиито деца ги държат за ръце, послушни са и дори помагат в пазаруването. Реалността е, че дори тези семейства имат същите предизвикателства и разочарования, както самите Вас. Просто всеки родител има различен подход, но ето няколко неща, които да се опитате да прилагате по-често…

Снимка: Allen Taylor / Unsplash
Снимка: Allen Taylor / Unsplash

Не се сравнявайте с другите родители

Самото сравняване може да бъде много депресиращо, но истината е, че правите своите заключения върху малка част от цялата картина. Колкото и добър пример да изглежда някой, дори той прави грешки и се разочарова от липсата на информация, взетите решения или преценка на ситуацията. Да се самообвиняваш, докато се сравняваш с другите родители е нездравословно, нереалистично и най-вече безполезно!

 

Не приемайте лично непоисканите съвети

Прави ли Ви впечатление колко хора около Вас са склонни да дават съвети за отглеждането на децата? Колко пъти усещате неодобрителните погледи при различни ситуации навън? По-често това се случва с непознати, но нерядко може да получите подобен съвет от роднини или близки приятели. Повтаряйте си, че Вие знаете най-добре и учтиво благодарете, сменяйки темата.

 

Не пренебрегвайте миналите грешки

Правете това, от което децата Ви се нуждаят в момента и не поставяйте бариери въз основа на предишния си лош опит в подобни ситуации, включително своето детство. Разберете, че всеки не всеки родител е перфектен и ако смятате, че сте допуснали грешки, поговорете с децата си и си простете.

 

Бъдете уверени в това, което правите

Да бъдеш родител, означава да правиш така, че детето ти да се чувства обичано, сигурно и компетентно. Затова, когато водите спорове с вътрешното си аз, не забравяйте да оцените положително това, което правите. Това включва да погледнете отстрани как Вашето семейство се събира за вкусна вечеря; как децата се включват в общите семейни задължения; детето споделя с Вас личните си постижения или притеснения; и въобще всички онези моменти, създаващи страхотни спомени. Накрая си напомнете, че се справяте отлично и Вашето семейство го доказва!